Resim türleri konusuna ve malzemesine göre ikiye ayrılmaktadır. Eğitimler önce karakalemle başlar ancak zaman içerisinde renklendirmeler devreye girer ve boya çeşitleri anlatılır. Siz bu süreç içerisinde kendinize en yakın olan türü seçebilirsiniz.

Resim türleri nelerdir? Sorusuyla karşılaştığınız zaman ise birbirinden farklı alternatifler çıkacaktır. Bu sebeple hepsini incelemeli, hangisinin daha güzel olduğuna karar vermeli ve kendinizi nasıl en iyi şekilde ifade edeceğinizi yanıtlamalısınız. Bu sorular sizi en doğru seçeneğe doğru yaklaştıracak ve kendi stilinizi yaratmanıza yardımcı olacaktır.

Konusuna göre resim türleri:

 • Natürmort(cansız doğa resimleri)
 • Peyzaj(manzara )
 • Portre(bireylerin dış görünüşü işleyen )
 • Enteriyör (bina içi resim )
 • Soyut resim(gerçek üstü betimlemeler)
 • Figür

Kullanılan malzemeye göre resim türleri:

 • Sulu boya
 • Yağlı boya
 • Guaj
 • Pastel
 • Fresko (renkli duvar resimleri)
 • Temperra (yumurta, bal kullanılan resimler)

Natürmort

Cansız doğa resimleri anlamına gelen natürmort, en çok tercih edilen türlerden biridir. Dalından koparılmış meyvelerden tabağa, dalından koparılmış çiçeklerden objelere kadar her şey natürmort resimlerinin konusudur. Kompozisyon, renk ve leke gibi konular bu dal için oldukça önemlidir. Natürmort çalışmalarında modeli hazırlamak, resim yapmak kadar önemlidir. Model hazırlarken dikkat etmemiz gereken noktalar:

 • Modeli göz seviyesine göre hazırlamalıyız.
 • Modele uzaklığımız 3 – 4 metre arasında olmalıdır.
 • Modele fon yapılmalıdır. Modelde sıcak renkler çoksa, fon için kumaşın rengi soğuk renklerden seçilmelidir.
 • Modelde yuvarlak biçimler varsa, fonda dik çizgiler olmalı, model de hareketli çizgiler çoksa fon sade olmalıdır.
 • Işık tek bir yerden gelmelidir. Her yönden alınan ışık modelin biçim ve renk değerlerini iyi göstermez.
 • Model olarak seçilen eşyalar değişik şekillerde olmalıdır.

Peyzaj

Konusunu doğan alan resimlerdir ve plan çalışmaları bu alanda önemlidir. Yakın ve arka olmak üzere en az 2 planda anlatılmak istenen konu işlenir. Ön planda olanlar daha büyük ve net iken geri planda kalanlar daha açıktır. Bir diğer özelliği ise gökyüzünün oldukça önem arz etmesidir. Natürmortta olduğu gibi peyzajda da modeldeki bazı kısımları bilinçli olarak değiştirmek, sadeleştirmek veya abartmak gerekebilir. Çizgi ve renk perspektifi çok önemlidir. Derinlik perspektif sayesinde verilir. Arka plana doğru renkler soluklaşır.

Portre

Belli bir kişinin yüz ve başının konu alındığı resimlerdir. Omuzlara hatta istenirse bele kadar resmedilebilir. Burada esas olan kişinin yüzündeki ifadesinin doğru aktarılabilmesidir. Karakterinin canlandırılması, gölge oyunlarının yapılması ve yüzünün anatomik yapısının incelenmesi ele alınan başlıca konular arasındadır. Modelin yüz yapısını incelemek ve resme yerleştirirken kaş, göz, burun yapısına dikkat etmek gerekir.

Portre resimlerinde küçük bir fırça vuruşu, bir kaç çizgi veya leke ifadeyi olduğu gibi değiştirebilir. En iyi portreler, başı biraz sağa veya sola döndürerek elde edilir. Ayrıca modelin hareket etmemesi gerekir. İdeal poz ışığın yandan gelmesi ve modelin karşıya doğru bakması ile elde edilir.

 

Enteriyör

Bu türde bina içini konu alınırken en önemli özellik perspektifin doğru şekilde yapılmasıdır. Aksi durumda şekiller bozulacaktır. Ancak böyle bir durumla karşılaştığınızda resmi yapan kişinin perspektifi bilmediğini düşünmemeli, aksine özellikle yaptığını gözlemlemelisiniz.

Soyut

Kişinin iç dünyasında yaşananların çizgi, renk, leke gibi elemanlarla anlatılması anlamına gelmektedir. Tüm bu elemanlar tuale göze hoş gelecek şekilde yerleştirilir. Şekiller herhangi bir nesneyi canlandırmasa da izleyen kişilerde değişik etkiler bırakmaktadır. Bu sebeple oldukça önemli bir türdür.

Figür Resim

İnsan ve hayvanları konu alan resimlerdir. Figür resmi bütün vücudu gösteren çalışmalardır. Hareket etmeyen modeller kullanılarak yapılır. Hareketli modellerin çizimi güç olduğu için bu şekilde çalışılmalıdır. Bir kompozisyonda, konuya anlam verebilecek figürlere birinci planda, yardımcı figürlere de ikinci planda yer verilmelidir. Dik ve yatay çizgiler kullanılarak bolca alıştırma yapmak gerekir.

Portre resminde olduğu gibi figür resminde de belli oran ve ölçüler vardır. Erkekte omuz baş genişliğinin iki buçuk katı kadında 2 katıdır. Kolların yana açılmış hali insan boyu kadardır. Omuzdan dirseğe, dirsekten bileğe uzaklıklar eşittir.

Resim türleri yıllardır resim sanatında kullanılan uygulamalara, bakış açılarına ve anlayışlara göre şekillenmiştir. Evrensel nitelikte olduğu için her toplumda sanatçılar tarafından kullanılmış ve resim tekniğinin temellerini oluşturmuştur.