Yurt dışı güzel sanatlar üniversiteleri de eğitim programlarına öğrenci kabul ederken farklı elemeler yapıyorlar. Portfolyo hazırlığı da bunlardan biri. Öğrenci adaylarının ilk olarak ülkemizdeki YGS sınavında baraj olarak belirlenen puanı geçerek yurt dışındaki güzel sanatlar üniversitelerine başvurma hakkı kazanmaları gerekiyor. Ancak bazı üniversiteler öğrenci kabulünde bu şartı koymuyorlar. Dolayısıyla başvurmak istediğiniz üniversitenin şartlarını iyi bilmeniz gerekiyor.

Öncelikle Portfolyodan Başlayalım…

Portfolyo, öğrencilerin belirli bir eğitim süreci sonucunda becerilerini, yeteneklerini, ve  tercih ettikleri alanlar ile ilişkili olarak ürettikleri çalışmaların başarı düzeyini yansıtan kişisel gelişim dosyalarıdır. Bu dosyalar üniversite eğitimi başlangıcında ya da ders bitirme projeleri olarak öğrencilerden istenebilir.

Yurt Dışındaki Üniversiteler Neden Portfolyo İster?

Yetenekleri, el becerisi, yaratıcılığı ve performansı bilinmeyen öğrencilerin bir güzel sanatlar üniversitesinde ya da sanat tasarım okullarında hangi seviyeden başlaması gerektiği belirlenemez.
Her öğrencinin kendine özel çizim tarzı ve yetenekleri olduğu için kişinin çalışmalarını inceleyebilmek gerekir. Yurt dışındaki üniversiteler öğrencilerin farklılıklarını gözlemleyebilmek ve program için yeterliliklerini test etmek için portfolyo görmek isterler.

Portfolyo Nasıl Hazırlanır?

Yurt dışı güzel sanatlar üniversiteleri için portfolyo hazırlarken;

  • Desen
  • Kompozisyon
  • Perspektif
  • Sanat Tarihi gibi derslerden çalışmalar sunmak gerekir.

Bahsedilen alanlarda çizim yapabilmeniz için güzel sanatlara hazırlık kurslarından yardım almanız gerecektir. Güzel sanatlara hazırlık kursları portfolyo programları sayesinde başarılı bir dosya hazırlamanızı sağlarlar.
Öğrenci adayının sanat ve tasarım alanlarında kişisel becerilerini sergilediği portfolyo hazırlamada dikkat edilecek hususlar ise:

  • Öğrenci yeteneğini ve özgün tarzını yansıtmalıdır.
  • Öğrencinin alan bilgisini yansıtacak eserler seçilmelidir.
  • Öğrencinin bölümle ilgili heyecanını ve isteğini yansıtacak çalışmalar tercih edilmedir.
  • Üniversitenin standartlarına ve şartlarına uygun olmalıdır.
  • Portfolyo profesyonel ve kaliteli olmalıdır.
  • Öğrenci hayal gücünü ve yeteneklerini sergilemelidir.

Yurt dışı güzel sanatlar üniversitelerinin bölümlerine kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler hazırlayacakları portfolyolar için uzman eğitmen desteği alarak kabul edilme şanslarını yükseltebilirler. Yeteneklerine göre çalışmalar üreten öğrenciler seçtikleri üniversitenin kurulundan çıkacak karara göre eğitim hayatlarını yurt dışında devam ettirebilirler.

Resim Kursu Fiyatları İçin Lütfen İletişime Geçiniz.