Güzel sanatlar fakültelerinin yetenek sınavlarına hazırlanan ya da sınava girmiş olan adayların en çok merak ettikleri konulardan biri de puanlarını nasıl hesaplayacaklarıdır. Üniversitelerin Görsel Sanatlar, Konservatuarlar ve Spor Akademileri bölümlerine girmek isteyenlerin puanlarının hesaplanması YÖK’ün belirlediği esaslara göre yapılmaktadır. Bu esaslar:

  1. Adayların I. ve II. Aşama sınav puanları toplanarak ortalaması alınmakta ve Özel Yetenek Sınav Puanı (ÖYSP) elde edilmektedir.
  2. Yerleştirmeye esas olan puanlar:
  3. ÖYSP standart puanı (ÖYSP-SP)
  4. Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP)
  5. YGS puanı. Puan türlerinden en yükseği
  6. Özel Yetenek Sınav Puanının standart puana çevrilmesi için önce ÖYSP dağılımının ortalaması ve standart sapması hesaplanır.

Özel yetenek sınavı başvuruları ilgili okulların bağlı olduğu yükseköğretim kurumuna yapılır. Üniversitelerin her biri başvuruları bireysel olarak alırlar. Eğitim programlarına başvurabilmek için adayların o yıl yapılan YGS’ye girmiş olmaları gerekir. Bununla birlikte YGS’ye giren adayların YGS’den en az 140 puan almaları gerekmektedir.
YGS’den 140 puan barajını geçen adaylar yetenek sınavlarına belirtilen tarihlerde ve saatlerde girerek yöneltilen soruları cevaplarlar. Her üniversite Özel Yetenek Sınav Sistemini farklı oluşturduğu için kurul tarafından yapılan değerlendirmeler değişiklik gösterebilir. Adaylar Yerleştirme Puanları en yüksek puandan başlamak üzere sıraya konur ve kontenjan sayısı kadar aday sınavı kazanmış olur.
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Özel Yetenek Sınavları BARAJ ve BÖLÜM olmak üzere iki aşamadan oluşmaktadır. Baraj Sınav Sonucunun %30’u alınırken, Bölüm Sınav Sonucunun %70’i alınmaktadır. Ortalamayla da öğrenciler bölüme kabul edilmektedir. Ancak bu durum her üniversitede aynı değildir.
Özel Yetenek Sınav Sonuçları (ÖYSP), öğrencinin yerleştirme sınav puanlarının ortalaması (YP) , ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı (AOBP) ve en yüksek YGS puanlarının katkısından oluşan puan göz önünde tutularak adayın Yerleştirme Puanı (YP) hesaplanır.

Formül:

YP= (ÖYSPx1.17)+(AOBPx0.11)+(YGSx0.22)

Örnek Durum

Öğrencimiz Ali, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Özel Yetenek Sınavlarına girmiş ve Baraj Puanı olarak 80, Bölüm Puanı olarak ise 90 almıştır.
Buna göre öğrencimizin Özel Yetenek Sınav Puanını (ÖYSP) şu şekilde hesaplayabiliriz.
Baraj Puanı 80x%30 +Bölüm Puanı 90x%70 =87(ÖYSP)
Yerleştirme Puanı (YP)= 87(ÖYSP)x1.17+60(AOBP)x0.11+250(YGS)x0.22
Yukarıdaki hesaplamaya göre Ali’nin Yerleştirme Puanı (YP)= 163.39’tür.
Yukarıdaki örnekten yararlanarak kendi sınav sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Birkaç puanlık farklar dışında bu yöntem size kaç puan alacağınızı gösterir. Dilerseniz katılmış olduğunuz Güzel Sanatlara Hazırlık Kursundan puanınızın hesaplanmasını isteyebilirsiniz. Hepinize başarılar…
Resim Kursu Fiyatları İçin Lütfen İletişime Geçiniz.